The 2000 Independent Publisher Book Awards again proved that independent publishing is alive and well, and heading in a very positive direction. From cover design and illustration to concept and writing style, this year's entrants exhibited the highest publishing standards imaginable.

During this, the fourth year of the Awards, the judging choices were difficult as always. We wish we could recognize even more of the participating titles--all 550 publishers that entered deserve accolades for their excellent work.

Listed below are the Winner and two Finalists (plus a couple of ties) in each category, and the Ten Outstanding Books of the Year.

Our sincere thanks and congratulations to all participants in this year's IPPY Awards.


OUTSTANDING BOOKS OF THE YEAR

For 18 years our mission at Independent Publisher has been to recognize and encourage the work of publishers who exhibit the courage and creativity necessary to take chances, break new ground; and bring about changes, not only to the world of publishing, but to our society, our environment, and our collective spirit. The following Ten Outstanding Books of the Year receive this special recognition.

Most Inspirational to Youth: Welcome to Addy's World: 1864 Growing Up During America's Civil War, by Susan Sinnott (Pleasant Company Publications)

Business Breakthrough of the Year: Working Relationships, by Bob Wall (Davies-Black)

Most Likely To Save the Planet: The Humanure Handbook (2nd Edition),by Joseph Jenkins (Jenkins Publishing)

Best Health Book: The Tropical Spa, by Sophie Benge (Tuttle Publishing)

Best Book Arts Craftsmanship: An Elizabethan Bestiary Retold / In the Light from Stained Glass(Horse & Buggy Press)

Most Helpful to Society: Storey's Basic Country Skills, by John & Martha Storey (Storey Books)

Most Life-Changing: Create a Life that Tickles Your Soul, by Suzanne W. Zoglio, PhD (Tower Hill Press)

Most Original Concept: States of Mind, by Brad Herzog (John F. Blair)

Story Teller of the Year: Susan Vreeland, author of Girl in Hyacinth Blue (MacMurray & Beck)

Most Unique Design: Spore, by John McCoy (Penterion Systems)

 


2000 IPPY NATIONAL MEDALISTS

1. Fine Art

Winner: Love and the American Dream: The Art of Robert Indiana, by Aprile Gallant, Susan Ryan, & Daniel E. O'Leary (Portland Museum of Art)

Finalists: Nadar/Warhol: Paris/New York, by Gordon Baldwin & Judith Keller (J . Paul Getty Trust)

The Many Faces of Mata Ortiz, by Susan Lowell, Jim Hills, Jorge Quintana Rodriguez, Walter Park & Michael Wisner (Rio Nuevo Publishers)


2. Performing Arts

Winner: Dance for a City, Edited by Lynn Garafola & Eric Foner (Columbia University Press)

Finalists: Concerto Conversations, by Joseph Kerman (Harvard University Press)

Instruments of Desire: The Electric Guitar and the Shaping of Musical Experience, by Steve Waksman (Harvard University Press)


3. Photography

Winner: Hans Namuth: Portraits, by Carolyn Kinder Carr (Smithsonian Institute Press)

Finalists: In Focus: Photographs from the J. Paul Getty Museum, by various authors (J. Paul Getty Trust)

Viennese Types; Photographs c.1910 by Emil Mayer, by Edward Rosser (Blind River Editions)


4. Architecture

Winner: Ralph Rapson: Sixty Years of Modern Design, by Jane King Rapson, Rip Rapson & Bruce N. Wright (Afton Historical Society Press)

Finalists: Bali Modern, by Gianni Francione (Tuttle Publishing)

Cheap, Quick & Easy, by Pamela H. Simpson (University of Tennessee Press)


5. Fiction

Winner: Between the Flowers, by Harriette Simpson Arnow (Michigan State University Press)

Finalists: The Climate of the Country, by Marnie Mueller (Curbstone Press)

The Holy Spirit of My Uncle's Cojones, by Marcos McPeek Villatoro (Arte Publico Press)


6. Short Story Fiction

Winner: Borrowed Hearts, by Rick DeMarinis (Seven Stories Press)

Finalists: Outlaws of the Purple Cow and Other Stories, by Lester Goran (Kent State University Press)

The Night Swimmer/A Man in London, by Lowell B. Komie (Swordfish/Chicago Publishers)


7. Juvenile / Young Adult Fiction

Winner: The Surfrider: A Midwestern Odyssey, by Thomas Paul Rogo (The Bess Press)

Finalists: Marguerite Makes a Book, by Bruce Robertson (J. Paul Getty Trust)

Shakespeare's The Tempest: A Prose Narrative, by Peter V.T. Kahle (Seventy Fourth Street Productions)


8. Multicultural Fiction

Winner: So Vast the Prison, by Assia Djebar (Seven Stories Press)

Finalists: Beacon Best of 1999, Edited by Ntozake Shange (Beacon Press)

Watakame's Journey, by Hallie N. Love (Clear Light Publishing)


9. Visionary Fiction

Winner: Marx in Soho, by Howard Zinn (South End Press)

Finalists: Learning From Hannah, by William H. Thomas, MD (VanderWyk & Burnham)

That Sweetest Wine: Three Novellas, by Robert Cabot (McPherson & Company)


10. Mystery / Suspense / Thriller

Winner: Vapors, by Wes DeMott (Admiral House Publishing)

Finalists: Mystery Midrash: An Anthology of Jewish Mystery & Detective Fiction, Edited by Lawrence W. Raphael (Jewish Lights Publishing)

The Immortal Game, by Mark Coggins (Poltroon Press)

The Night Flyers,by Elizabeth McDavid Jones (Pleasant Company Publications)


11. Essay / Creative Non-Fiction

Winner: Wild Child: Girlhood in the Counterculture, Edited by Chelsea Cain (Seal Press)

Finalists: Notes From Millennium Beach, by Bob Young (Hope Publishing House)

Power and the Presidency, by Robert Wilson (Public Affairs)


12. Juvenile / YA Non-Fiction

Winner: Coin Count-y, designed & developed by innovative Kids (innovative Kids)

Finalists: Stop the Pain: Teen Meditations, by Dale Carlson (Bick Publishing House)

Welcome to Addy's World: 1864 Growing Up During America's Civil War, by Susan Sinnott (Pleasant Company Publications)


13. Multicultural Non-Fiction

Winner: Voices of Wisdom: Hawaiian Elders Speak, by M.J. Harden (Aka Press)

Finalists: All That Glitters: The Emergence of Native American Micaceous Art Pottery in Northern New Mexico, by Duane Anderson (SAR Press)

The Great Arizona Orphan Abduction,by Linda Gordon (Harvard University Press)


14. Autobiography / Memoir

Winner: Laughing Eyes: A Collection of Letters Between Edward and Cole Weston, Edited by Paulette Weston (Carmel Publishing Co.)

Finalists: Blessed by Thunder: Memoir of a Cuban Girlhood, by Flor Fernandez Barrios (Seal Press)

When Chores Were Done, by Jerry Apps (Amherst Press)


15. Biography

Winner: American Prophet: The Story of Joseph Smith, by Heidi S. Swinton (Shadow Mountain / Deseret Books)

Finalists: Infinite Variety: The Life and Legend of the Marchesa Casati, by Scot D. Ryersson & Michael Orlando Yaccarino (Viridian Books)

The Lucy Maud Montgomery Album, Compiled by Kevin McCabe (Fitzhenry & Whiteside)


16. Business / Career

Winner: Investing in IPOs: New Paths to Profit with Initial Public Offerings, by Tom Taulli (Bloomberg Press)

Finalists: Secret Formulas of the Wizard of Ads, by Roy H. Williams (Bard Press)

Suit Yourself: A Practical Guide to Men's Attire, by Tim Meehan (J.T. Meehan Publishing)


17. Children's Picture Book

Winner: Grandma Chickenlegs, by Geraldine McCaughrean; illustrated by Moira Kemp (Lerner Publishing Group)

Finalists: The Dream Collector, by Troon Harrison (Kids Can Press)

We Are Wolves, by Melinda Julietta & Lucia Guarnotta (Creative Publishing International)


18. CoffeeTable Books

Winner: American Greats, by Robert Wilson & Stanley Marcus (Public Affairs)

Finalists: Grand Canyon: Time Below the Rim, by Craig Childs (Arizona Highways)

Science Fiction of the 20th Century: An Illustrated History, by Frank M. Robinson (Collectors Press, Inc.)


19. Computer / Internet

Winner: Mr. Modem's Internet Guide for Seniors, by Richard A. Sherman (Sybex Inc.)

Finalists: Paint Shop Pro 6 Power, by Lori J. Davis (Muska & Lipman Publishing)

The Control Revolution: How Technology is Putting Individuals in Charge and Changing the World We Know, by Andrew Shapiro (Public Affairs)


20. Cookbooks

Winner: Sushi, by Ryuichi Yoshi (Tuttle Publishing)

Finalists: Out of the Earth, by Kerry Downey Romaniello (Spinner Publications)

Good Enough To Eat, by Carol Doumani (Wave Publishing)


21. Current Events

Winner: Creating a World That Works for All, by Shariff Abdullah (Berrett-Koehler Publishers)

Finalists: A Place Called Waco: A Survivor's Story, by David Thibodeau with Leon Whiteson (Public Affairs)

Of Hope & Charity, by Cari DeSantis (White Rose Publishing)


22. Education / Academic / Teaching

Winner: Lights Along the Path, by Rebecca Schacht (Chelsey Press)

Finalists: How To Go To College Almost For Free, by Benjamin R. Kaplan (Waggle Dancer Books)

Taming the Beast: Choice & Control in the Electronic Jungle, by Jason Ohler (Agency for Instructional Technology)


23. Environment / Ecology / Nature

Winner: Dharma Rain, Edited by Stephanie Kaza & Kenneth Kraft (Shambhala Publications)

Finalists: For the Health of the Land, by Aldo Leopold; edited by J. Baird Callicott and Eric T. Freyfogle (Island Press)

Saving Sea Otters, by Elin Kelsey (Monterey Bay Aquarium)

Singing Grass, Burning Sage, by Jack Nisbet (Graphic Art Center Publishing Co.)


24. Gay / Lesbian

Winner: Love Makes a Family: Portraits of Lesbian, Gay, Bisexual, and Transgender Parents and Their Families, Photography by Gigi Kaeser; Edited by Peggy Gillespie (University of Massachusetts Press)

Finalists: Chasing Danny Boy, Edited by Mark Hemry (Palm Drive Publishing)

What Is Marriage For? by E.J. Graff (Beacon Press)


25. Health / Medicine / Nutrition

Winner: Speak the Language of Healing, by Susan Kuner, Carol Matzkin Orsburn, Linda Quigley, Karen Leigh Stroup (Conari Press)

Finalists: Herbal Antibiotics, by Stephen Harrod Buhner (Storey Books)

Infinite Grace, by Diane Goldner (Hampton Roads Publishing)


26. History

Winner: Galileo's Daughter, by Dava Sobel (Walker & Co.)

Finalists: Colorado: A Liquid History; Tavern Guide to the Highest State, by Thomas J. Noel (Fulcrum Publishing)

Orphans of the Cold War: America and the Tibetan Struggle for Survival,by John Kenneth Knaus (Public Affairs)


27. Home & Garden

Winner: A Window on Sedona, by Dottie Webster and Pamela Morris (Cinnamon Stone Publishing)

Finalists: More Splash Than Cash Decorating Ideas, by Donna Babylon (Windsor Oak Publishing)

The Best of Times: 1870-1915, by Doris Bickford-Swarthout (Berry Hill Press)


28. How-To (Hobby / Crafts)

Winner: Simple Fountains, by Dorcas Adkins (Storey Books)

Finalists: Painting Techniques & Faux Finishes, by Louise Hennings & Marina Niven (Creative Publishing International)

Sandtiquity: Architectural Marvels You Can Build at the Beach, by Malcolm Wells, Kappy Wells, & Connie Simo (Willow Creek Press)


29. Humor

Winner: The Freddie Stories, by Lynda Barry (Sasquatch Books)

Finalists: Rubes: Then & Now - Cartoons for the Millennium and Beyond! by Leigh Rubin (Image Maker Publishing)

What Dogs Teach Us, by Glenn Dromgoole (Willow Creek Press)


30. Inspirational / Spiritual

Winner: Just As I Am, by Ellen Dossett & Carolyn Sherer (Crane Hill Publishers)

Finalists: Healing Gardens, by Romy Rawlings (Willow Creek Press)

The Sword of Heaven: A Five-Continent Odyssey to Save the World, by Mikkel Aaland (Travelers' Tales)


31. New Age

Winner: Inca Fire! Light of the Masters, by Val Jon Farris (Keystone Group)

Finalists: The Healing Aromatherapy Bath, by Margo Valentine Lazzara, CHt (Storey Books)

Return of the Children of Light: Incan and Mayan Prophecies for a New World, by Judith Bluestone Polich (Linkage Publications)


32. Parenting

Winner: Smart Love, by Martha Heineman Pieper & William J. Pieper (Harvard Common Press)

Finalists: How to Handle a Hard-to-Handle Kid: A Parents' Guide to Understanding and Changing Problem Behaviors, by C. Drew Edwards, PhD (Free Spirit Publishing Inc.)

Me, Myself and I: How Children Build Their Sense of Self - 18 to 36 Months, by Kyle D. Pruett, MD (Goddard Press, Inc.)


33. Poetry

Winner: Sorrow, by Claribel Alegria (Curbstone Press)

Finalists: Beethoven in Denver and Other Poems, by Burton Raffel (Conundrun Press)

Dictionary of Silence, by Ales Debeljak (Lumen Books)


34. Popular Culture

Winner: Pills A-Go-Go, by Jim Hogshire (Feral House)

Finalists: Free Refill: Poetry, Art & Musings, by Various Authors (Cool Beans Coffee & Tea)

Science Fiction of the 20th Century: An Illustrated History, by Frank M. Robinson (Collectors Press)


35. Sports / Recreation

Winner: And the Crowd Goes Wild, by Joe Gamer (Sourcebooks, Inc.)

Finalists: Gutsy Girls: Young Women Who Dare, by Tina Schwager, PTA, ATC and Michele Schuerger (Free Spirit Publishing Inc.)

Magic Yosemite Winters: A Century of Winter Sports, by Gene Rose (Coldstream Press)


36. Reference

Winner: Storey's Basic Country Skills, by John & Martha Storey (Storey Books)

Finalists: Colleges That Encourage Character Development: A Resource for Parents, Students, and Educators, by the John Templeton Foundation (Templeton Foundation Press)

How To Read a Mutual Fund Prospectus, by Lemke & Lins (Mercer Point Press)


37. Religion

Winner: Dancing in the Margins: Meditations for People who Struggle with Their Churches, by Kathy Coffey (The Crossroad Publishing Company)

Finalists: Great Eastern Sun, Edited by Carolyn Rose Gimian (Shambhala Publications)

Parables, by Robert L. Millet; art by James C. Christensen (Shadow Mountain / Deseret)


38. Science

Winner: Crime Lab: A Guide for Nonscientists, by John Houde (Calico Press, LLC)

FinalistsLucy's Legacy: Sex & Intelligence in Human Evolution, by Alison Jolly (Harvard University Press)

Requiem for Nature, by John Terborgh (Island Press)


39. Self Help

Winner: Create a Life that Tickles Your Soul, by Suzanne W. Zoglio, PhD (Tower Hill Press)

Finalists: Choosing the Right Thing To Do, by David Shapiro (Berrett-Koehler Publishers)

The Tao of Cleaning, by A.W. Ku (Box Turtle Press)


40. Travel - Essay

Winner: The Heart of America: Our Landscape, Our Future, by Tim Palmer (Island Press)

Finalists: Testosterone Planet: True Stories from a Man's World, Edited by Sean O'Reilly, Larry Habegger & James O'Reilly (Travelers' Tales)

The Adventure of Food: True Stories of Eating Everything, Edited by Richard Sterling (Travelers' Tales)


41. Travel - Guidebook

Winner: New York Neighborhoods, by Eleanor Berman (The Globe Pequot Press)

Finalists: 4WD Adventures: Colorado, by Peter Massey & Jeane Wilson (Swagman Publishing)

Cadogan London-Paris, by Andrew Gumbel, Dana Facaros, & Michael Pauls (The Globe Pequot Press)

Traveler's Companion: Cuba, by Kirsten Ellis (The Globe Pequot Press)


42. Women's Issues

Winner: Women Working the NAFTA Food Chain, Edited by Deborah Brandt (Sumach Press)

Finalists: A Woman's Passion for Travel, Edited by Marybeth Bond & Pamela Michael (Travelers' Tales)

It's Not the Glass Ceiling, It's the Sticky Floor, by Dr. Karen Engberg (Prometheus Books)

Rage Against the Veil, by Parvin Darabi & Romin P. Thomson (Prometheus Books)


43. Audio Fiction - Abridged

Winner: Cyrano de Bergerac, by Edmond Rostand; performed by the St. Charles Players (Monterey soundWorks)

Finalists:Frankenstein, by Mary Shelley; performed by the St. Charles Players (Monterey soundWorks)

The Legend of Sleepy Hollow, by Washington Irving; performed by the St. Charles Players (Monterey soundWorks)


44. Audio Fiction - Unabridged

Winner: Second Wind, by Dick Francis; read by Michael Page (Brilliance Audio)

Finalists: Cats Have Angels Too, by Monica Dobbyn Watkins (Angelaura & Co.)

Fifth Life of the Catwoman, by Kathleen Dexter; read by Cindy Hollenberg (Arania Books, Audio & Print)


45. Audio Non-Fiction

Winner: Dad Was a Carpenter, by Kenny Kemp (Alta Films Press)

Finalists: Epic: Stories of Survival from the World's Highest Peaks, Edited by Clint Willis; various readers (Listen & Live Audio)

Bud & Me: The True Adventures of The Abernathy Boys, by Alta Abernathy; read by Don Keyes (Dove Creek Press)


46. Children's Audio

Winner: The Journey of Sir Douglas Fir, by Ric Reitz (Sir Fir Books & Music)

Finalists: The Floppy Sleep Game, by Patti Teel (Dream Flight Productions)

Alice in Wonderland, by Lewis Carroll; performed by the St. Charles Players (Monterey soundWorks)


47. Young Adult Audio

Winner: Why Geese Don't Get Obese, by Eric Widmaier; read by Rick Adamson (Listen & Live Audio)

Finalists: Personal Recollection of Joan of Arc, by Mark Twain; performed by the St. Charles Players (Monterey soundWorks)

Oliver Twist, by Charles Dickens; performed by the St. Charles Players (Monterey soundWorks)


48. Direct to Audio

Winner: Mindwalks With Music, by Mary H. Frakes (Life Lessons)

Finalist: Electrical Nutrition Audio, by Denie and Shelley Hiestand; read by Shelley Hiestand (ShellDen Publishing)