Congratulations to the winners of the 1997 Small Press/IPPY Book Awards!

Below are the results listed by category. 

 

1. ARCHITECTURE/DESIGN

Winner: Art in the American South, by Randolph Delehanty (Louisiana State University Press)

Finalists: Works: The Architecture of A.J. Diamond, edited by Brian Carter (TUNS Press)

Spiritual Path, Sacred Place, by Thomas Barrie (Shambhala Publications, Inc.)


2. BIOGRAPHY

Winner: Spirit Catcher: The Life and Art of John Coltrane, by John Fraim (The Greathouse Company)

Finalists: Destination Tombstone: Adventures of a Prospector, by Edward Schieffelin; compiled by Marilyn F. Butler (Royal Spectrum Publishing)

Mary Hallock Foote: Pioneer Woman Illustrator, by Doris Bickford-Swarthout (Berry Hill Press)


3. BUSINESS

Winner: The Truth About Money, by Ric Edelman (Georgetown University Press)

Finalists: The Millionaire Next Door: The Surprising Secrets of America’s Wealthy, by Thomas J. Stanley, Ph.D. & William D. Danko, Ph.D. (Longstreet Press)

Chances & Choices: How Women Can Succeed in Today’s Knowledge-Based Business, by Janet C. Wylie (EBW Press)


4. CHILDREN'S PICTURE BOOK

Winner: The Worry Stone, by Marianna Dengler; illustrated by Sibyl Graber Gerig (Northland Publishing)

Finalists: River My Friend, William Bell & Ken Campbell (Orca Book Publishers)

J. Rooker, Manatee, by Jan Haley; illustrated by Paul Brent (Focus Publishing)

Merit: No One Walks on My Father’s Moon, by Chara M. Curtis; illustrated by Rebecca Hyland (Voyage Publishing)


5. COMPUTER

Winner: Rescued By Upgrading Your PC, 2nd Edition, by Dr. Kris Jamsa, Ph.D. (Jamsa Press)

Finalists: Clicking In - Hot Limits to a Digital Culture, edited by Lynn Hershman Leeson (Bay Press)

1001 Java Programmer’s Tips, by Mark C. Chan, Steven W. Griffith & Anthony F. Iasi (Jamsa Press)


6. COOKBOOKS

Winner: Stop and Smell the Rosemary: Recipes and Traditions to Remember, by The Junior League of Houston, Inc. (The Junior League of Houston, Inc.)

Finalists: Looney Spoons: Low-Fat Food Made Fun! by Janet & Greta Podleski (Granet Publishing)

Southern Settings, by Decatur General Foundation (Decatur General Foundation)


7. CRAFTS

Winner: Claire Murray Nantucket Inspiration, by Claire Murray (CMD Enterprises)

Finalists: All About Wool: A Fabric Dictionary & Swatchbook, by Julie Parker (Rain City Publishing)

The Artful Ribbon: Beauties in Bloom, by Candace Kling (C & T Publishing)  


8. EDUCATION

Winner: The Teacher’s Complete & Easy Guide to the Internet, by Ann Heide & Linda Stillborne (Trifolium Books)

Finalists: Writing From the Exterior Dramatic Perspective, by Laurine Ark (Fort Tryon Press)

Making Sense of Adult Learning, by Dorothy Mackeracher (Cultural Concepts)


9. ENVIRONMENT

Winner: Big Bluestem: A Journey into the Tallgrass, by Annick Smith (Council Oak Books)

Finalists: Pictorial Guide to Living Primates, by Noel Rowe (Pogonias Press)

Betrayal of Science & Reason, by Paul R. Erlich & Anne H. Erlich (Island Press)


10. FICTION

Winner: Winona’s Web, by Priscilla Cogan (Face to Face Books)

Finalists: A Season of Apples, by Ann Copeland (GooseLane Editions)

Into the Forest, by Jean Hegland (Calyx Books)

Merit: Where the Oceans Meet, by Bhargavi C. Mandava (Seal Press)


11. GARDENING

Winner: Garden Birds of America, by George H. Harrison (Willow Creek Press)

Finalists: The Organic Rose Garden, by Liz Druitt (Taylor Publishing Company)

Plants for American Landscapes, by Neil G. Odenwald, Charles F. Fryling & Thomas E. Pope (Louisiana State University Press)


12. GAY / LESBIAN

Winner: Autumn Sea, by Toke Hoppenbrouwers (Astarte Shell Press)

Finalists: Silent Words, by Joan M. Drury (Spinsters’ Ink)

Much More Than Sexuality, by Liz & John Sherblom (Audenreed Press)


13. HEALTH

Winner: Essiac: A Native Herbal Cancer Remedy, by Cynthia Olsen (Kali Press)

Finalists: Fat Chance: Your Best Chance for Permanent Weight Loss, by Joan Cortopassi & Annette Cain (Alden Books)

Medicare Made Simple, by Denise Knaus (Health Information Press)


14. HISTORY

Winner: If I Were A Carpenter, by Frye Gaillard (John F. Blair)

Finalists: Civil War Firearms: Their Historical Background, Tactical Use and Modern Collecting and Shooting, by Joseph G. Bilby (Combined Books)

A Few Reasonable Words: Selected Writings, by Henry Regnery (Intercollegiate Studies Institute)

Merit: One Sunny Day: A Child’s Memories of Hiroshima, by Hideko Tamura Snider (Open Court Press)


15. HUMOR

Winner: The Drag Queen’s Cookbook & Guide to Sensible Living, by Honey van Campe (Winter Books/Pontalba Press)

Finalists: Diary of a Mad Househusband, by Joseph Oberle (Kimm Publishing)

The Rat and the Rose: A Naughtobiography, by Arnold Rabin (Black Heron Press)

Hearts of Gold, by James Magorian (Acme Press)


16. JUVENILE FICTION

Winner: Cochula's Journey, by Virginia Pounds-Brown (Black Belt Press)

Finalists: The Little Red Buckets, by Lynda M. Nelson (Galleon Publishing)

Thursday's Child, by Steven Emerson Swerdfeger (Cloudbank Creations)


17. JUVENILE NON-FICTION

Winner: Freedom Slave: Diary of a Black Man in the South, by Jasper Rastus Nall; edited by Karen Ameen (Crane Hill Publishers)

Finalists: dreams + action = Reality: A Step-by-Step Guide to Lifelong Success for Youth, by Richard J. Racosky (ActionGraphics Publishing)

I Know Things Now: Stories by Teenagers, edited by Carl Koch (Saint Mary's Press)


18. MULTICULTURAL

Winner: Reflections on Multiculturalism, by Robert Eddy (Intercultural Press, Inc.)

Finalists: Highway 99, edited by Stan Yogi (Heydey Books)

The Ties That No Longer Bind: Russians and Americans Talk to Each Other, edited by Jill O'Hara Ph.D. & Anna Varga Ph.D.; photographed by Vladimir Butenko (Cross Cultural Publications)


19. NEW AGE

Winner: Soul Healing, by Dr. Bruce Goldberg (Llewellyn Worldwide)

Finalists: Songs of the Soul, by Anne Carroll Decker (Veritas Press)

The 2nd Ten Commandments: Your Guide to Success in the Consciousness Age, by Orion Moshe Kopelman with Marc Lehrer Ph.D. (Global Brain, Inc.)


20. PARENTING

Winner: Newborn Intensive Care: What Every Parent Needs To Know, by Jeanette Zaichkin (NICU Ink)

Finalists: Children, Parents, Lollipops, by Vladimir A. Tsesis, MD (Gardner Press)

Laying Community Foundations for Your Child With a Disability, by Linda J. Stengle, M.H.S. (Woodbine House)


21. POETRY

Winner: Crazy Horse in Stillness, by William Heyen (BOA Editions, LTD)

Finalists: Otherwise, by Jane Kenyon (Graywolf Press)

Understanding Fiction: Poems 1986-1996, by Henry Taylor (Louisiana State University Press)

Merit:Threads of Experience, edited by Sandra Haldeman Martz; fabric and thread images by Diedre Scherer (Papier Mache Press)


22. REFERENCE

Winner: Graphics Master 6, by Dean Phillip Lem (Dean Lem Associates)

Finalists: Tiller's Guide to Indian Country, by Veronica E. Velarde Tiller (Bow Arrow Publishing Co.)

Hoover's 500 Profiles of Americas Largest Business Enterprises (Hoover's Business Press)


23. RELIGION

Winner: Spirit of Fire: Teilhard de Chardin, by Ursula King (Orbis Books)

Finalists: Invisible Lines of Connection: Sacred Stories of the Ordinary, by Lawrence Kushner (Jewish Lights Publishing)

The Triumph of Truth: A Life of Martin Luther, by Jean Henri Merle d 'Aubigne; translated by Henry White; edited by Mark Sidwell (Bob Jones University)


24. SCIENCE / ENGINEERING

Winner: HDL Chip Design, by Douglas J. Smith (Doone Publications)

Finalists: Design of Experiments for Process Improvement and Quality Assurance, by Robert F. Brewer (Engineering & Management Press)

Landmarks in Mechanical Engineering,by Purdue Research Foundation (Purdue University Press)


25. SELF-HELP

Winner: Dark Moon Mysteries, by Timothy Roderick (Llewellyn Worldwide)

Finalists: Finding Joy: A Practical Spiritual Guide to Happiness, by Daniel I. Schwartz with Mark Hass (Jewish Lights Publishing)

Live Inside Out - Not Upside Down, by Fran Lotery, Ph.D. & Sherry Melchiorre, Ph.D. (Bronze Publishing)


26. SEX

Winner: First Person Sexual, edited by Joani Blank (Down There Press)

Finalists: How to Be Irresistible to the Opposite Sex, by Susan Bradley, R.N. (Loving University Press)

Romancing in the Personal Ads, by Peggi Ridgeway (Word Pictures)


27. SPORTS

Winner: BULL RUN! by Roland Lazenby,; photographed by Bill Smith (Addax Publishing Group)

Finalists: The Boxing Register: International Boxing Hall of Fame Official Record Book, by James B. Roberts and Alexander G. Skutt (McBooks Press)

Packers vs. Bears: The Story of Pro Football’s Oldest Rivalry, by Glenn Swain (Charles Publishing Company)

Merit:The Spirit of a Winner: Great Moments in Sports from the Athletes Who Made Them Happen, by Caleb Pirtle III (Heritage Publishing Inc.)


28. TRAVEL

Winner: India Unveiled, by Robert Arnett (Atman Press)

Finalists: An Amateur’s Guide to the Planet, by Jeannette Beliveau (Beau Monde Press)

Vacations That Can Change Your Life,by Ellen Lederman (Sourcebooks, Inc.)