2020 IPPY MEDALIST bookStore

 

REGIONAL CATEGORIES

 


US NORTHEAST – BEST REGIONAL FICTION

GOLD: Clio Rising

by Paula Martinac

(Bywater Books)

 

 

 

 


SILVER (tie): Cement Dust

by J. Peter Bergman

(Silver Street Media)

 

 

 


 

The Breach: Voices Haunting a New England Mill Town

by David K Leff

(Homebound Publications)

 

 

 


 

BRONZE: Arnold Falls

by Charlie Suisman

(Self-Published)

 

 

 

 

 


US NORTHEAST – BEST REGIONAL NON-FICTION

 

GOLD: The Gritty Berkshires: A People’s History from the Hoosac Tunnel to Mass MoCA

by Maynard Seider

(White River Press)

 

 

 



SILVER: Six Capsules: The Gilded Age Murder of Helen Potts

by George R. Dekle Sr.

(Kent State University Press)








BRONZE: The American Fly Fishing Experience: Theodore Gordon, His Lost Flies and Last Sentiments

by John Gubbins

(Brule River Press)

 

 

 


MID-ATLANTIC – BEST REGIONAL FICTION

GOLD: Trial by Family

by Roselee Blooston

(Apprentice House Press)

 

 


 

 

SILVER: The History Teacher

by Susan Bacon

(Porter Street Press)

 

 

 


 

BRONZE: The Carousel Carver

by Perdita Buchan

(Plexus Publishing)

 

 

 

 


MID-ATLANTIC – BEST REGIONAL NON-FICTION

 

GOLD: Spy Sites of New York City: A Guide to the Region’s Secret History

by H. Keith Melton and Robert Wallace with Henry R. Schlesinger

(Georgetown University Press)



 


 

 


SILVER: A Century of Honor: Tomb of the Unknown Soldier

by Philip Bigler

(Apple Ridge Publishers)

 

 

 


 

BRONZE: Coyotes in the Pasture & Wolves at the Door: Stories and Recipes from Our Farm to Your Table

by John & Sukey Jamison

(Word Association Publishers)

 

 


SOUTHEAST – BEST REGIONAL FICTION

 

GOLD: I Hear the Human Noise

by Ray Morrison

(Press 53)

 

 

 

 

SILVER: Sunflower Dog: Dancing the Flathead Shuffle

by Kevin Winchester

(SFK Press)

 

 

 

 

BRONZE: The Winter Sisters

by Tim Westover

(QW Publishers)

 

 

 

 


SOUTHEAST – BEST REGIONAL NON-FICTION

 

GOLD: I Come From A Place: Appalachian Watercolors of The Serpentine Chain

by Alan Shuptrine and Jennifer Pharr Davis; paintings by Alan Shuptrine

(Shuptrines)

 

 

SILVER: Kentucky Barns: Agricultural Heritage of the Bluegrass

by Carol Peachee

(Quarry Books)



BRONZE: Faces & Places of Cashiers Valley

Interviews and photographs by Tim Barnwell

(Cashiers Historical Society)


 


SOUTH – BEST REGIONAL FICTION

GOLD: Holding On To Nothing

by Elizabeth Chiles Shelburne

(Blair)

 

 

 

 

SILVER: Lesser Mountains

by Andrew Geyer

(Lamar University Literary Press)

 

 

 

 

BRONZE: Troublesome Creek

by Wesley Mullins

(Self-Published)

 

 

 

 


SOUTH – BEST REGIONAL NON-FICTION

GOLD: Revolution In Black and White: Photographs of the Civil Rights Era by Ernest C. Withers

by Richard Cahan and Michael Williams

(CityFiles Press)

 

 


SILVER: Women Make Arkansas: Conversations with 50 Creatives

by Erin Wood

(Et Alia Press)






BRONZE: Fish Town: Down the Road to Louisiana’s Vanishing Fishing Communities

Photography and text by J. T. Blatty

(George F. Thompson Publishing)

 

 

 


GREAT LAKES – BEST REGIONAL FICTION 

GOLD: Kickin' Rocks

by Marianne K. Martin

(Bywater Books)

 

 

 

 

SILVER: The Will to Die

by Joe Pulizzi

(Z Squared Media)

 

 

 

 


BRONZE: Bliss

by Fredrick Soukup

(Regal House Publishing)

 

 

 


GREAT LAKES – BEST REGIONAL NON-FICTION

GOLD (tie): Entertaining Chicago: Remembering the Places, Performers and Stories Throughout the 20th Century

by Neil Samors and Bob Dauber

(Chicago’s Books Press)

 

 



Small Town, Big Music: The Outsized Influence of Kent, Ohio on the History of Rock and Roll

by Jason Prufer

(Kent State University Press)

 

 

 


SILVER: Stories From the Wreckage: A Great Lakes Maritime History Inspired by Shipwrecks

by John Odin Jensen

(Wisconsin Historical Society Press)

 

 

 


BRONZE: Manoomin: The Story of Wild Rice in Michigan

by Barbara J. Barton

(Michigan State University Press)

 

 

 



MIDWEST – BEST REGIONAL FICTION

GOLD: Evidence of V: A Novel in Fragments, Facts, and Fictions

by Sheila O'Connor

(Rose Metal Press)

 

 

 

 

SILVER: Searching for Nora: After the Doll's House

by Wendy Swallow

(Peavine Mountain Press)

 

 

 

 


BRONZE: The Thief's Heart

by Kathleen Shoop

(Self-Published)

 

 

 

 


MIDWEST – BEST REGIONAL NON-FICTION

GOLD: Great River City: How the Mississippi Shaped St. Louis

by Andrew Wanko

(Missouri Historical Society)

 

 

 

 

SILVER: Protecting Our People: Chickasaw Law Enforcement in Indian Territory

by Michelle Cooke

(Chickasaw Press)

 

 

 


BRONZE: Dakota Attitude: Interviews from Every Town in North Dakota

by James Puppe

(Self-Published)

 


WEST-MOUNTAIN – BEST REGIONAL FICTION

GOLD: Gold Digger, The Remarkable Baby Doe Tabor

by Rebecca Rosenberg

(Lion Heart Publishing)

 

 

 

 


SILVER: Substitute Soloist

by D.R. Ransdell

(Aakenbaaken & Kent)

 

 

 

 


BRONZE: Section Roads

by Mike Murphey

(Mike Murphey Books)

 

 

 

 


WEST-MOUNTAIN – BEST REGIONAL NON-FICTION

GOLD: Voices of Yellowstone’s Capstone: A Narrative Atlas of the Absaroka-Beartooth Wilderness

Edited by Traute N. Parrie & Jesse A. Logan

(Absaroka-Beartooth Wilderness Foundation)


SILVER: Navajo Code Talker Manual

by Jim Turner, with special design by Gabriel Schut

(Rio Nuevo Publishers)

 

 

 

 

BRONZE:  Chasing Centuries: The Search for Ancient Agave Cultivars Across the Desert Southwest

by Ron Parker

(Sunbelt Publications)

 

 



WEST-PACIFIC – BEST REGIONAL FICTION

GOLD: Big Green Country

by Frances Rivetti

(Fog Valley Press)

 

 

 

 


SILVER (tie) Steller's Orchid

by Thomas McGuire

(Boreal Books)

 

 

 

 


Anna Incognito

by Laura Preble

(Mascot Books)

 

 

 

 


BRONZE: Arroyo

by Chip Jacobs

(Rare Bird Books)

 

 

 

 


WEST-PACIFIC – BEST REGIONAL NON-FICTION

GOLD: We are Puget Sound: Discovering & Rediscovering the Salish Sea

by David L. Workman, Leonard Forsman, Mindy Roberts & Brian J. Cantwell

(Braided River)

 

 

SILVER: The Salmon Way: An Alaska State of Mind

by Amy Gulick

(Braided River)

 

 

BRONZE (tie): Mountain Movers: Student Activism & the Emergence of Asian American Studies

Edited by Russell Jeung, Karen Umemoto, Harvey Dong, Eric Mar, Lisa Hirai Tsuchitani & Arnold Pan

(UCLA Asian American Studies Center Press)

 

 

 


Soul Space: Creating Places and Lives that Make a Difference

by Linda Lawrence Hunt

(Tasora Books)

 

 


CANADA-EAST – BEST REGIONAL FICTION

 

GOLD: The Song of the Sea

by Jenn Alexander

(Bywater Books)

 

 

 

 


SILVER: Operation Vanished

by Helen C. Escott

(Flanker Press)








BRONZE (tie): Cloud Cover

by Jeffrey Sotto

(Self-Published)

 

 

 

 


Mind the Gap

by George Tombs

(Evidentia Originals)

 

 

 

 

 


CANADA-EAST – BEST REGIONAL NON-FICTION

 

GOLD: To Make Riders Faster: Vroomen and White Disrupt the Cycling Industry and Almost Lose It All

by Anna Dopico

(A. Dopico Consulting Inc.)




SILVER: Almost Feral: The Only Limits are the Ones We Self-Impose

by Gemma Hickey

(Breakwater Books)

 

 

 

 

 


BRONZE: The Name Unspoken: Wandering Spirit Survival School

by Sharon Berg with Elder Pauline Shirt

(Big Pond Rumours Press)

 

 

 


CANADA-WEST – BEST REGIONAL FICTION

 

GOLD: Time Again

by Jeane Watier

(Novel Ink Publishing)

 

 

 




SILVER: At This Juncture

by Rona Altrows

(Now or Never Publishing)

 

 

 

 


BRONZE: Who Killed Big Al?

by Carroll Baker

(Archway Publishing)

 

 

 


CANADA-WEST – BEST REGIONAL NON-FICTION

 

GOLD: Canada: A Poetic Landscape

Written and Illustrated by Cynthia McLaren

(C. McLaren Designs)

 

 




SILVER: The New Beachcomber’s Guide to the Pacific Northwest (Completely Revised and Expanded 2019)

by J. Duaine Sept

(Harbour Publishing)

 

 

 


BRONZE: Stewart Brothers: An Alberta Family Business History

by Stewart Ford

(Sonderho Press)

 

 

 


AUSTRALIA/NEW ZEALAND – BEST REGIONAL FICTION

 

GOLD: Paradise Earth

by Amy Barker

(Stormbird Press)

 

 

 

 


SILVER: Going Home

by Carole Brungar

(Carole Brungar Publishing)

 

 

 


 

BRONZE: CHamoru Legends: A Gathering of Stories

Retold by Teresita Lourdes Perez; Translated by Maria Ana Tenorio Rivera

(University of Guam Press)

 

 

 


AUSTRALIA/NEW ZEALAND – BEST REGIONAL NON-FICTION

 

GOLD: Australia Modern: 15 Houses in Harmony with the Land

by Steve Huyton

(Schiffer Publishing)

 


SILVER: Global Borderlands: Fantasy, Violence, and Empire in Subic Bay, Philippines

by Victoria Reyes

(Stanford University Press)

 

 



 


BRONZE: Finding Myself In Borneo: Sojourns in Sabah

by Neill McKee

(NBFS Creations)

  

 

 

 


EUROPE – BEST REGIONAL FICTION

 

GOLD: Guesthouse for Ganesha

by Judith Teitelman

(She Writes Press)








SILVER: The Art of Regret

by Mary Fleming

(She Writes Press)








BRONZE: It Happened in Tuscany

by Gail Mencini

(Capriole Group)

 

 

 

 


EUROPE – BEST REGIONAL NON-FICTION

GOLD: A Hug for the Apostle: On Foot from Chartres to Santiago de Compostela

by Laurie Dennett 

(Words Indeed)

 

 

 


SILVER: Searching for Family and Traditions at the French Table (Book One): Champagne, Lorraine, Alsace, Ile de France

by Carole Bumpus

(She Writes Press)


 




BRONZE: How Languages Saved Me: A Polish Story of Survival

by Tadeusz Haska and Stefanie Naumann

(Köehlerbooks)